Nemt at købe ulovlige våben

Hele landet: Flere hjemmesider sælger ulovlige våben i Danmark. Det skal der sættes en stoppes for, mener Justitsministeren.

Har du brug for at tilføre nogen ekstrem smerte, til at gøre nogen midlertidigt blind eller til at sende 1.200 volt gennem din værste fjende?

På danske hjemmesider er udstyr til voldshandlinger blot et klik væk. Og tilsyneladende er der ingen kontrol med, hvad der sælges af ulovlige våben; så længe det bare gøres over nettet.

En søgning på nettet giver hurtigt adskillige dansksprogede hjemmesider, der sælger våben, man absolut ikke må sælge i Danmark. Når hjemmesiden er på dansk med danske priser, så gælder dansk lov.

– Det er hamrende ulovligt, det de står for, og vi vil efterforske sagen, fortæller vicepolitiinspektør ved Københavns Politi, Flemming Steen Munch, til Nyhedsbureauet Newspaq.

Men også den store grænsekioskkæde, Calle Grenz-shop, sælger pebersprays via deres hjemmeside. Og godt nok skal man selv afhente de ulovlige artikler ved grænsen, men salget er nu fortsat ulovligt, når man via en dansk hjemmeside henvender sig til danskere med salg af effekter, der netop er ulovlige i Danmark.

– Det er en helt uacceptabel situation, hvis man kan få våben på den måde. Det er også en sag som politiet prioriterer højt og de griber ind med det samme, når de kan se det på nettet, siger Brian Mikkelsen (K) til Nyhedsbureauet Newspaq.

På baggrund af Newspaqs oplysninger gør politiet klar til at gribe ind over for lovovertræderne.

– Det er en sag, hvor vi vil rejse sigtelser, siger politiadvokat, Vibeke Thorkild Jensen, til Newspaq.

Brian Mikkelsens støtteparti glæder sig over, at politiet går ind i sagen med det samme.

– Det er da helt forkasteligt, at det er sådan. Det er ulovligt at få fat i peberspray, selvom man måske i nogle sammenhænge godt kunne argumentere for, at det ville være godt at have, siger retsordfører i Dansk Folkeparti, Peter Skaarup, til Newspaq.

Han har derfor tænkt sig at tage affære i sagen.

– Vi vil godt bede Justitsministeren mere generelt give en status på, hvad man gør med den slags kriminalitet på nettet, som jo især bruges af unge mennesker, også dem der gerne vil have fat i våben, der kan genere politiet og deltagerne ved klimatopmødet. Det er derfor vigtigt, at der bliver skredet ind nu. Og det tager vi op med Brian Mikkelsen, siger Peter Skaarup til Newspaq.

Brian Mikkelsen mener dog, at politiet gør alt, hvad de kan og vil derfor ikke tage skridt til at øge fokus på området.

– Politiet har sagt til mig, at de har de nødvendige redskaber, så de kan skride ind over for denne form for kriminalitet. Det er en alvorlig form for kriminalitet, og vi har også skærpet straffene for at besidde våben, siger ministeren.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.