Vig: En tysktalende mand har ihvertfald to gange været en tur inde i kvindeafdelingen i svømmehallen i Vig i Odsherred.
Politiet fik tirsdag formiddag en anmeldelse om blufærdighedskrænkelse, der fandt sted søndag middag. Her kom en ca. 50-årig tysktalende mand ind i kvindernes baderum i svømmehallen i Vig på Ravnsbjergvej, hvor han blottede sig for en kvinde, som politiet ikke kender navnet på.
En lignende episode med samme mand skulle være sket for ca. 3 uger siden, hvor han også var en tur i damernes sauna under samme omstændigheder.
Det samme er muligt også sket i svømmehallen i Asnæs, men det undersøger landbetjenten i Højby i øjeblikket.
Manden beskrives som ca. 50 år, tysktalende, ca. 185 cm høj, skaldet langs tindingerne med ”måne”, mørkt kort hår. Ved episoden søndag var han iført t-shirt, joggingbukser og sandaler. Den pågældende mand kørte i en grå Peugeot.
Landpolitiet i Højby vil meget gerne høre fra den kvinde, der har været ude for den tysktalende mand, og endvidere også gerne tale med andre vidner, der evt. kan komme med oplysninger om sagen. Politiet kan kontaktes på telefon 114.