Politiet modtog fredag klokken 15.46 en anmeldelse fra en dagligvarebutik på Københavnsvej i Roskilde, hvor en 42-årig mand havde forsøgt at forlade butikken med varer til en værdi af over 1.000 kroner uden at betale.
En medarbejder tog kontakt til manden, som herefter udsatte medarbejderen for peberspray og flygtede fra stedet i en bil ført af en anden mand.
Politiet fik standset bilen, hvor den 42-årige sad sammen med en 44-årig mand. Det viste sig, at de to mænd er fra Rumænien, og begge blev anholdt.
Under afhøringen oplyste den 42-årige, at han havde udgivet sig for at være en anden. Det viste sig desuden, at han var eftersøgt i Tyskland. Han blev fremstillet i grundlovsforhør sigtet for røveri, vold og overtrædelse af våbenloven og blev efterfølgende varetægtsfængslet.
Den 44-årige blev sigtet for røveri, men blev ikke fremstillet i grundlovsforhør.




