København: Lørdag eftermiddag vil de tobenede for en tid afløse de firehjulede på Øresundbroen.
Klokken 16 lørdag eftermiddag går starten til “Broløb 2010”, som er en halvmaraton over Øresundsbroen.
Løbet arrangeres af Sparta i samarbejde med Øresundsbron. Der er 30.000 deltagere i løbet, primært fra Danmark og Sverige.
Løbet starter i Danmark, og afvikles på Øresundsforbindelsens nordlige spor, med start ved motorvejens afkørsel til Amager Strandvej.
Løberne opdeles i grupper efter forventet gennemførselstid, og opmarcheres på Amager Strandvej. Amager Strandpark ved Kastrup Lystbådehavn, vil være samlingssted for en del af løberne.
Svenske deltagere køres til DK i shutlebusser, og sættes af ved Amager Strandvej. Tilsvarende returneres danske deltagere, efter gennemførelse af løbet. De bliver sat af ved lufthavnens Terminal 3 og ved Fields.
Det vil være vanskeligt at finde parkeringspladser i nærheden af startområdet, hvorfor det anbefales at tage offentlige transportmidler i form af Metro eller tog.
I forbindelse med løbet, vil Øresundsforbindelsen være lukket for trafik fra kl. 15.40 til kl. 17.10, oplyser Københavns Politi.
Inden broen lukkes, vil der på det danske motorvejsnet blive skiltet med at afkørsel 16 er spærret, og man skal finde alternativ rute.
Efter broen er spærret, vil der være særlige køretøjer, som får adgang til broen. Herunder bus 999 fra Kastrup til Sverige og bus fra Bornholmstrafikken i modsat retning.
Tidsplan for trafikale ændringer i forbindelse med løbet:
Kl. 10.00: Amager Strandvej lukkes mellem Bøjlevej og Ellehammersvej.
Kl. 15.00: Øresundsbroens nordlige spor lukkes, og det sydlige spor dobbeltrettes.
Kl. 15.40: Lukning af Øresundsforbindelsen.
Sidste køretøj eskortes fra Sverige til Danmark.
Kl. 16.00: Løbet startes.
Kl. 16.30: Amager Strandvej åbnes for trafik.
Kl. 17.10: Der åbnes for dobbelrettet trafik på Øresundsforbindelsens
sydlige spor.
Kl. 20.00: Det nordlige spor åbnes for trafik.