14-årig dreng afhørt om krænkelse af 6-årig

Holbæk: Politiet har fredag morgen afhørt en 14-årig dreng i forbindelse med krænkelse af en 6-årig pige ved Munkholmboroen.

Pigen var onsdag eftermiddag sammen med sin morfar på fisketur til Munkholmbroen.

På et tidspunkt skal pigen være blevet krænket af en ung mand, der ifølge pigens forklaring trak hendes bukser ned og kyssede hende i skridtet.

Pigen fortalte først om krænkelsen da hun kom hjem.

Pigens morfar kunne fortælle, at hun på et tidspunkt var hende ved en ung mand, som han havde mødt nogle gange ude ved Munkholmbroen og som han mente at kende navnet på.

Politiet efterlyste onsdag aften den unge mand med beskrivelse og det navn, som morfaren kendte ham under. Efterlysningen gav mange henvendelser til politiet og det ledte politiet på sporet af en 14 årig dreng fra Lejre Kommune.

Den 14-årige blev fredag morgen afhørt af politiet under overvågning af de sociale myndigheder. Drengen har, ifølge Midt- og Vestsjællands Politi, erkendt at han var den beskrevne unge mand, der var til stede ved broen på tidspunktet, og han erkendte at have haft kontakt med den 6- årige pige, men han nægtede at have rørt hende overhovedet.

I første omgang kaldte politiet episoden for ‘blufærdighedskrænkelse’, men politiet betragter nu sagen som ‘anden kønslig omgang’ – en overtrædelse af straffeloven.

Selvom drengen nægter at have rørt pigen, betragter Midt- og Vestsjællands Politi sagen som opklaret og vil nu undersøge, om den 14- årige kan sættes i forbindelse med andre forhold.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.