Sikkerhedsstyrelsen oplevede færre overtrædelser end normalt, da styrelsen foretog landsdækkende kontrol med salg af alkohol, tobak og nikotin til unge på sidste skoledag.
Ud af 58 kontroller fandt styrelsen 10 overtrædelser – svarende til cirka 17 procent.
Selvom næsten hver femte butik fortsat solgte ulovligt til mindreårige, er det et lavere niveau end ved tidligere tilsyn, hvor op mod hver tredje kontrol afslørede overtrædelser.
– “Vi er rigtig glade for at se, at flere butikker har styr på reglerne. Det er afgørende, at medarbejderne spørger efter ID, og på sidste skoledag var det tydeligt, at flere var klar til at spørge. Det tegner godt for fremtidige kontrolindsatser, men vi hviler ikke på laurbærrene, for vi er langt fra i mål med at stoppe ulovligt salg til mindreårige, når ca. 17% af butikkerne fortsat ikke får spurgt om ID,” siger kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen, Stine Pedersen.
Kontrollerne blev udført fredag den 16. maj, hvor mange elever fejrede sidste skoledag. Her benyttede Sikkerhedsstyrelsen unge under aldersgrænsen som kontrolkøbere, der forsøgte at købe produkter som øl, spiritus og cigaretter.
Siden juli 2024 har styrelsen anvendt denne metode for at sikre, at aldersgrænserne overholdes. Tidligere kontroller har vist bekymrende mange overtrædelser, men den seneste kontrol peger på en positiv udvikling.
Stine Pedersen fremhæver, at samarbejdet med branchen har spillet en vigtig rolle:
– “Vi tror på, at forandringerne skal ske i samarbejde med branchen. Derfor havde vi før kontrollen gjort branchen opmærksom på, at vi ville møde op i butikkerne på sidste skoledag. Det er vi glade for, at de fleste butikker havde taget til sig, og nu fortsætter den fælles dialog om, at få overtrædelsesprocenten længere ned,” siger hun.
:NB: