To unge mænd fængslet for drabsforsøg

Hvidovre: To 19-årige mænd er blevet varetægtsfængslet, sigtet for drabsforsøg.

De to unge mænd blev anholdt torsdag morgen på deres bopæl i Brøndby Strand.

De er sigtet for ved 3-tiden natten til den 3. oktober i år i Bymuren i Avedøre Stationsby at have antastet en 19-årig mand på hans bopæl, hvor den ene truede ham med kniv og den anden skød ham i maven med en pistol. Politiet fandt efterfølgende patronhylstre på stedet.

Tidligere på natten havde personerne nogle uoverensstemmelser på et værtshus i København og ifølge efterforskningsleder Steen Ørskov kunne noget derfor tyde på, at hændelsen var led i en konflikt mellem nogle grupper af unge fra henholdsvis Avedøre og Brøndby.

– Vi har arbejdet i et stykke tid med at få klarlagt hændelsesforløbet nærmere med tekniske undersøgelser og med at identificere de to personer, som altså nu er anholdt i sagen, siger Steen Ørskov.

De to 19-årige er blevet varetægtsfængslet i fire uger, og de nægter begge forholdet.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.