Albertslund: Tre unge mænd blev i går varetægtsfængslet for en stribe røverier og inbrud i Albertslund. I forvejen sidder fire andre fængslet i samme sag.
Mændene mistænkes for at stå bag en stribe alvorlige forbrydelser. Der er tale om tre røverier mod pubben Bowlerhatten i Albertslund, et røveri mod McDonald’s i Taastrup, et hjemmerøveri i en lejlighed i Albertslund og en række indbrud i villaer, rækkehuse og lejligheder i Albertslund.
I går blev tre unge mænd på 17, 19 og 21 år varetægtsfængslet i tre uger for tre pub-røverier, et hjemmerøveri i Albertslund og et røveri mod McDonald’s i Taastrup.
Tirsdag blev en 17-årig dreng varetægtsfængslet i to uger for et pub-røveri og hæleri.
Den 21. oktober blev fire unge mellem 18 og 20 år fremstillet i grundlovsforhør for blandt andet røverier mod Bowlerhatten og McDonald’s. Den ene blev løsladt og Retten i Glostrup fængslede de tre andre i fire uger.
Dermed er i alt syv unge mænd fængslet, mens efterforskningen fortsætter.