Politiet modtog onsdag kl. 20.05 en anmeldelse om, at der blev kastet kanonslag ud af en bil i forbifarten på Hovedgaden i Høng.
Episoden skete tæt ved to teenagepiger. Den ene pige nåede at tage fat i sin veninde, så hun undgik kanonslaget, da det eksploderede.
Pigerne kontaktede efterfølgende politiet, som fik oplysninger om bilen. En patrulje traf den beskrevne bil på Slagelsevej i Høng med en 22-årig mand fra lokalområdet bag rattet.
Føreren havde en promille over det tilladte og blev derfor anholdt og taget med til udtagning af blodprøve. Efterfølgende blev han kørt til politistationen til afhøring, hvor han ud over spirituskørsel også blev sigtet for at have forvoldt fare for de to piger.
Den 22-årige mand blev senere løsladt, men kan forvente at høre mere fra politiet i sagen.




