S-toge mellem Østerport og København H fra middag

Arkivfoto: Rene Strandbygaard.
Arkivfoto: Rene Strandbygaard.

København: Fra middagstid i dag vil S-togene kunne køre på strækningen mellem Østerport og København H.

Efter de omfattende ødelæggelser på kørestrømsanlægget torsdag ved tunnelen mellem Østerport og Nørreport, har Banedanmark arbejdet i døgndrift på at udbedre de omfattende skader. Allerede fra i dag kl. 12 bliver der gradvist åbnet for S-togsdrift på strækningen.

– Det er dejligt, at vi er klar til, at de mange passagerer igen kan begynde at tage S-toget allerede fra søndag kl.12 mellem Østerport og Hovedbanegården. Skaderne har været meget komplicerede og omfattende, og vi har arbejdet i døgndrift for at få genetableret kørestrømsanlægget, siger områdechef i Banedanmark Søren Boysen. Samtidig glæder han sig over, at banen nu er helt klar til myldretidstrafikken mandag morgen.

Kompliceret genopbygning
Det har været et af de værste uheld med nedrivning af køreledning i mange år. Nedrivningen skete over en lang strækning og skaderne var meget omfattende. Samtidig blev det yderligere kompliceret af, at nedrivningen skete både inde i og uden for Boulevardtunnelen mellem Østerport og Nørreport.

– Uden for tunnelen var de såkaldte K-ophæng på køreledningsmasterne blevet ødelagt. Disse ophæng er hver især unikke, og dem har vi skulle specialtilpasse til den enkelte masts placering. Samtidig har vi trukket ny køreledning og etableret strømforbindelser på stykket uden for tunnelen, forklarer Søren Boysen.

Inde i tunnelen var mange af de beslag, der holder kørestrømsskinnen, blevet beskadiget og revet ud af betonen med stor kraft.

– I tunnelen har vi først skulle etablere helt nye fundamenter i betonen til de nye beslag. Derefter har vi sat ny kørestrømsskinne op i stedet for den, der blev revet ned, og til sidst har vi så kunnet trække den nye køreledning, slutter Søren Boysen.

Nu bliver det genetablerede kørestrømsanlæg reguleret ind, og så er det klar til, at der igen åbnes for S-tog i begge spor.

Mens genetableringen af kørestrømsanlægget har stået på, har der været S-tog hver 20 minut i myldretiden på strækningen, der har været indsat togbusser samt ekstra regionaltog som et alternativ til de mange passagerer mellem Østerport og Københavns Hovedbanegård.

Hos DSB S-tog glæder salgsdirektør Niklas Marschall sig over, at det allerede søndag er muligt at genoptage driften.

– Det har været et yderst kompliceret og krævende genetableringsarbejde og helt fantastisk, vi er forud for planen. Jeg vil gerne anerkende den kæmpe indsats, som Banedanmark, DSB S-tog og vores dygtige medarbejdere har ydet, så vi kan være på plads før tid. Det glæder mig rigtig meget. Vi gennemfører en gradvis opstart af trafikken fra søndag kl. 12.00, hvor vi indsætter én linje ad gangen, og jeg forventer, at vi kører i fuldt omfang fra mandag morgen, siger han og opfordrer kunderne til at søge information om trafikken på DSB.dk.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.