Trafik: Fra februar ruller Danmarks nye billetsystem, rejsekort, gradvist ud på Sydsjælland og Lolland-Falster. I første omgang testes systemet på Lollandsbanen og en del af Sydbanen, men inden for det kommende års tid vil rejsekort helt erstatte Boomerangkort. Det er andet skridt på vejen mod et rejsekortsystem, der er fuldt landsdækkende i 2012.
Brugerne af den kollektive trafik på Sydsjælland bliver blandt de første, som kommer til at rejse på Danmarks nye, elektroniske billetsystem, rejsekort. Fra starten af februar sættes rejsekort nemlig i drift på Regionstog’s strækning mellem Nykøbing Falster og Nakskov (Lollandsbanen) og på DSBs regionaltog-strækning mellem Næstved og Rødby F (Sydbanen).
Foreløbig har Movia taget direkte kontakt til de af selskabets kunder, der i dag rejser med Boomerangkort på de to togstrækninger. Og inden udgangen af 2010 vil alle, der bruger kollektiv trafik i området, kunne bruge det nye billetsystem.
Små skridt er vejen frem
I dag bruger mere end 1.000 kunder i den kollektive trafik allerede rejsekort i området mellem Holbæk, Roskilde og Taastrup. Det har foreløbig resulteret i over 40.000 rejser på rejsekort i løbet af 2009.
Trafikselskaberne er blevet enige om at lade testen danne skole for, hvordan udrulningen af rejsekort i resten af landet skal foregå. Det betyder, at man fremover vil anvende modellen med at teste rejsekort i et geografisk område, før systemet rulles ud og erstatter det eksisterende billetsystem i området.
– Denne første afprøvning i Holbæk, Roskilde og Taastrup har givet os en række uvurderlige erfaringer. Blandt andet giver det trafikselskaberne mulighed for løbende at uddanne og træne personale, at kontrollere systemets kvalitet samt afprøve trafikselskabernes processer helt fra bestillingen af kort og ud til kontrolsituationen i bus eller tog, siger Bjørn Wahlsten, administrerende direktør i Rejsekort A/S, der er bestiller af rejsekortsystemet på vegne af trafikvirksomhederne i Danmark.
Landsdækkende i 2012
Om få år skal rejsekortsystemet håndtere al betaling for – og alle rejser med – kollektiv trafik i Danmark. Millionvis af transaktioner vil blive håndteret af systemet, når trafikselskabernes kunder starter og slutter deres rejser med check ind og check ud samt tanker penge på deres rejsekort – det sidste via hjemmesiden rejsekort.dk, der bliver systemets primære selvbetjeningskanal.
– Det er et kæmpe projekt, dette her: Når rejsekort er fuldt udrullet i 2012, vil mere end 20.000 medarbejdere være uddannet i systemet, mere end 4.000 busser og 550 togstationer have installeret rejsekortudstyr – og omkring 2 millioner rejsende vil dagligt bruge det nye billetsystem på tværs af kollektiv trafik over hele Danmark, siger Bjørn Wahlsten.
I øjeblikket ser udrulningsplanen for rejsekort sådan ud, at Movia Vest implementeres i to tempi: Den eksisterende pilot udvides til Kalundborg og Odsherred i foråret 2010. Resten af Movia Vest følger efter sommeren 2010, og Movia Syd implementeres i slutningen af 2010. I den øvrige del af landet tages rejsekort i brug område for område – med test og derefter udrulning, indtil hele landet er dækket i 2012.