Politiet beder om hjælp til at identificere opkald

København: Københavns Politi beder borgerne om hjælp til at identificere en eller flere personer fra to lydoptagelser.

Lydoptagelserne stammer fra onsdag den 22. april i år, kl. 12.17 og kl. 12.20, hvor politiet – efter opkald via 112 – modtog anmeldelser om skyderi på Lynetten/Halvvandet.

Politiet har en formodning om, at opkaldende var en afledningsmanøvre, som skulle trække politiets opmærksomhed væk fra et samtidigt drabsforsøg i Baggesensgade. Her affyrede to maskerede gerningsmænd på en stjålen motorcykel flere skud mod en person af udenlandsk herkomst. Han slap mirakuløst fra drabsforsøget med livet i behold.

Politiet vil gerne have hjælp til at identificere den eller de personer, som er på nedenstående lydoptagelser og som har foretaget opkaldende.

LYDOPTAGELSE nr. 1 LYDOPTAGELSE nr. 2

Har man oplysninger af interesse for politiet i relation til ovenstående, bedes man kontakte Københavns Politi på tlf. 33141448.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.