Ny operatør fundet til færgen Columbus

Efter en længere periode med usikkerhed ser fremtiden igen lysere ud for færgeoverfarten mellem Kulhuse og Sølager.

Frederikssund Kommune har nu fundet en ny operatør til at drive overfarten med færgen Columbus, der har været en fast del af lokalområdet i mange år.

Kommunen har siden sommeren 2024 arbejdet på at finde en ny samarbejdspartner, blandt andet gennem et EU-udbud. Den 28. maj 2025 besluttede Byrådet at videreføre færgedriften, hvilket markerer et vigtigt skridt i processen.

– Jeg er utroligt glad for, at det nu er lykkedes for os at finde en ny samarbejdspartner, der har lyst til at drive overfarten mellem Kulhuse og Sølager, udtaler borgmester Tina Tving Stauning (A).

Hun understreger dog, at der stadig er praktiske forhold, der skal være på plads, før færgen kan sejle igen.

– Columbus er jo en gammel dame, der for nogle år siden fejrede sit 75-års jubilæum. Så selv om det nu endelig er lykkedes os at finde en ny operatør, er der en række praktiske forhold, som skal på plads, inden hun kommer ud at sejle igen. Det arbejder både kommunen og operatøren benhårdt på, siger borgmesteren og tilføjer, at hun ser frem til, at man snart kan offentliggøre datoen for den første sejlads.

Med beslutningen om at videreføre færgedriften og den nye operatør på plads, kan både lokale og besøgende igen se frem til at benytte overfarten i nær fremtid.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.