Hells Angels vil tiltrække børn

Hells Angels inviterer nu børn med ind i organisationen. Foto: Mark Sardella.
Hells Angels inviterer nu børn med ind i organisationen. Foto: Mark Sardella.

Hele landet: Rockergruppen Hells Angels starter nu en støttegruppe, hvor selv børn kan blive medlem og “snuse” til rockerlivet.

Ifølge B.T. lancerer Hells Angels i dag støttegruppen “Viking Defence League” som supplement til den allerede kendte AK81 støttegruppe.

– Vi tager ikke folk på under 18 år i AK 81. Så det er et sted for de folk, der måske er for unge til at blive AK’ere, eller for folk, der bare gerne vil støtte os lidt. Så kan de ligesom komme ind og snuse lidt til miljøet, siger Hells Angels’ talsmand, Jørn ‘Jønke’ Nielsen til B.T.

Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter, NEC, ser på udviklingen med stor bekymring.

– Nu vælger man bevidst at rekruttere helt unge ned til 14-15 års alderen. Børn kan ikke gennemskue konsekvensen af det, de bliver en del af, eller stille kritiske krav til omgivelserne. Der er meget stor fare for, at de ender op i kriminalitet og bliver en del af de konflikter med skydevåben, der er lige nu, siger Chef for NEC, Kim Kliver til B.T.

Han mener, at der er brug for en præventiv insats og opfordrer skoler til at have stor opmærksomhed på det.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.