Frederiksberg Kommune politianmelder virksomhed for ulovlig værelsesudlejning

Frederiksberg Kommune har politianmeldt boligudlejningsfirmaet LifeX for ulovlig udlejning af værelser i lejligheder uden den nødvendige kommunale godkendelse. Anmeldelsen kommer efter gentagne varsler fra kommunen om, at firmaet skulle søge tilladelse til sin udlejningspraksis.

Det skriver Lejernes Landsorganisation LLO i en pressemeddelelse.

-”Frederiksberg Kommune har tidligere varslet LifeX om, at vi vil politianmelde virksomheden, hvis de ikke søger om godkendelse til at udleje værelser i de lejligheder, de ejer på Frederiksberg. Vi kan nu konstatere, at LifeX fortsat udlejer værelser uden at have søgt om godkendelse, og derfor har vi nu politianmeldt. På Frederiksberg vil vi bevare den blandede by, og hvis normen bliver ”servicerede” værelser til mange tusinde kroner i leje, så bliver det svært,” udtaler borgmester Michael Vindfeldt (S) til medlemsbladet Vi Lejere.

LifeX udlejer værelser i store herskabslejligheder, som ofte ejes af pensionskasser og kapitalfonde. Virksomheden står ifølge kommunen selv for udvælgelse og udskiftning af lejere, opkrævning af husleje, drift og rengøring, hvilket samlet set placerer dem som reelle udlejere – uden tilladelse.

Lejernes Landsorganisation (LLO) har længe advaret mod LifeX’s model, som de mener omgår lejelovgivningen og presser huslejen op. Direktør Claus Højte fra LLO Hovedstaden mener, at sagen er principiel og kalder på politisk handling:
-”Kommunerne bør kunne kræve lejekontrakter udleveret samt beviser fra udlejer og ejer på, at de ikke har nedlagt familieboliger. Uden det bliver sagerne næsten umulige at behandle.”

Han understreger betydningen af sagen:
-”Sagen mod LifeX er vigtig, fordi den sender et klart signal til markedet: Udlejning skal ske efter reglerne – også når den pakkes ind i begreber som fællesskab og fleksibilitet.”

Ifølge Frederiksberg Kommune falder LifeX’s fremgangsmåde uden for de gældende regler. Professor i lejeret ved Aarhus Universitet, Hans Henrik Edlund, vurderer over for Politiken, at der er tale om klubværelser og kalder modellen en klar omgåelse af loven – en vurdering, som LLO deler.

Sagen har ført til politiske initiativer, hvor der er fremlagt et lovforslag med fem tiltag, som skal forhindre modeller som LifeX’s i fremtiden.

LifeX beskriver selv sin udlejningsform som coliving og sine lejere som medlemmer. Firmaet oplyser, at de har 1000 medlemmer fra mere end 50 lande fordelt på syv større europæiske byer, herunder København.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.