Færgeproblemer afskar næsten Orø fra fastlandet

Orø-færgen fik fredag aften problemer og kunne ikke sejle, før en tekniker havde kigget nærmere på færgen. Foto: Rolf Larsen.

Holbæk: Øen Orø, der ligger midt i Isefjorden, var i dag næsten afskåret fra fastlandet i flere timer.

Der er to færgeruter til Orø. Den ene, trækfærgen mellem Hammer Bakker i Hornsherred og Orø, har indsat en lille færge med meget begrænset plads, da den store er i dok til eftersyn.

Den anden færgerute, den mellem Holbæk og Orø, blev sent i aftes ramt af problemer, der betød at færgen ikke kunne sejle. En tekniker fra Rolls Royce blev tidligt i morges kaldt til Orø for at forsøge at udbedre fejlen.

Ifølge Holbaekonline.dk, lykkedes det at afhjælpe problemerne og færgen kunne sejle igen fra klokken 13.50 i dag.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.