Hele landet: Først var det geder og rissække. Nu er det øer og klimakorrekte håndsrækninger til verdens fattigste, der er på listen over julegaveidéer.
Hvem husker ikke jule-kampagnen “Giv en ged”, som de sidste par år har været en af julens helt store gavebaskere? I år har Folkekirkens Nødhjælp taget skridtet videre, og går nu aktivt ind i klimadebatten, for i år kan man nemlig købe en ø.
Reelt set giver gaven ikke fripas til palmestrande eller private bungalows, men er derimod en rækkende hånd til de mennesker, der er hårdest ramt af verdens klimaforandringer. Det skriver Nyhedsbureauet Newspaq.
– Menneskerne på de lavtliggende øer omkring Bangladesh og Indien, er dem, der bliver værst ramt af klimaforandringerne. De mister hus, hjem, jord og alle ejendele, og derfor vil vi netop gerne hjælpe disse mennesker, siger international chef hos Folkekirkens Nødhjælp, Christian Friis Bach, til Newspaq.
Øen kan købes for 220 kroner, og pengene går til fattige øboere i Sydasien.
– Den hjælp man køber, kan være i form af varslingssystemer, hjælp til at bygge huse på pæle – eller til at genhuse, når orkaner eller oversvømmelsen rammer, siger Christian Friis Bach.
Den internationale chef forklarer, at det ikke bare er afgørende for øboerne men for hele den globale klimaindsats, at man ikke bare doserer udledninger af CO2, men også sætter hårdt ind på at hjælpe de mennesker, der allerede nu bliver ramt af klimaforandringer.
– Hvis vi ikke gør det, er der ingen værdighed tilbage i en global klimaaftale, og ingen livsmulighed tilbage for disse mennesker. Det er det, som “Giv en ø” skal symbolisere, siger Christian Friis Bach.
Han mener ikke, at det er gået op for særlig mange mennesker, at klimaforandringer handler om andet end isbjørne, gletsjere og isolering af huse. Men at det rammer verdens fattigste mennesker benhårdt.
– Vi håber, at rigtig mange danskere vil se dette her som en vigtig del af deres klimaindsats. En indsats som ikke bare sker der hvor man bor, men også ude i verden, siger han.
Sidste år købte danskerne over 16.000 julegaver via Folkekirkens Nødhjælps julekampagne “Giv en ged”, som beløb sig til 5,3 millioner kroner.
Gaverne hjælper nu med at forbedre livet og dagligdagen for mange fattige familier verden over.