Tune: Mandag formiddag fik politiet en anmeldelse om, at to unge mænd lørdag aften havde forsøgt at røve forretningen Hos Betina i Tune Center.
Butikken havde godt nok været lukket siden kl. 13, men der var stadig personale i butikken, da de to unge mænd kl. 20.00 kom ind i forretningen og spurgte om der var åbent.
Da de fik at vide, at forretningen var lukket, spurgte den ene af gerningsmændene truende, om der stadig var penge i kassen.
Da der ikke var penge i kassen og ekspedienten viste gerningsmanden, at hun havde en hammer i hånden, valgte de to unge mænd at forsvinde fra stedet.
De to gerningsmænd beskrives som:
A: mand, 14-16 år, etnisk dansk, lyshåret, 160-170 cm. høj, iført mørk jakke og lyse cowboybukser.
B: mand, muligvis samme alder som A, 160-170 cm. høj, meget spinkel, iført mørk jakke med hætte og lys hættetrøje.
Lokalpolitiet i Karlslunde vil gerne høre fra vidner der har oplysninger i sagen. Ring 114.