Espergærde: Politiet anholdte i nat en 25-årig mand og sigtede ham for flere overtrædelser af færdselsloven.
Kort efter midnat observerede en politipatrulje en personbil i Espergærde, som havde fejl på lygterne og manlede nummerplade. Patruljen besluttede derfor at standse bilen og kontrollere både den og bilens fører.
Da politifolkene forsøgte at standse bilen, blev hastigheden på den sat op, hvorefter den forsøgte at køre fra patruljen af forskellige veje til Hornbækvej /Klosterrisvej, hvor bilen var blevet kastet ind til siden og føreren forlod den.
En hundepatrulje blev tilkaldt og det lykkedes kort efter en af politiets hunde at finde bilens fører, som forsøgte at gemme sig.
Føreren, en 25 årig mand fra Humlebæk, blev anholdt og indbragt til stationen, hvor han blev sigtet for diverse færdselslovsovertrædelser, herunder kørsel uden førerret.