Kunst og kultur: Efter tre år i eksil udstiller GRØNNINGEN igen i København. Denne gang på Docken i Nordhavn. Udstillingen åbnes af kulturminister Per Stig Møller lørdag 18. september kl. 14.
GRØNNINGEN åbner 18. september en omfattende udstilling på Kulturkajen Docken i Nordhavn. Udstillingen bliver med sine over 50 udstillende kunstnere i et 2000 kvadratmeter stort lokale en af de største satsninger siden GRØNNINGENS stiftelse for snart 100 år siden. I vores eksilerede og hjemløse tilstand har det været en stor udfordring at finde en lokalitet, der på én gang har plads til de mange udstillere og samtidig lader sig omdanne til midlertidigt udstillingssted. GRØNNINGEN har taget udfordringen op og valgt de flotte, men rå lokaler, som ligger ved strandkanten i Københavns Nordhavn. Et af de nye byrum under udvikling i København.
Dockens store rum har inspireret mange af udstillerne til at udvikle omfangsrige værker, der spænder på tværs af kunstens mange forskellige former. Fra maleri og skulptur til installation, fotografi, videokunst og andre blandformer. GRØNNINGEN har de seneste år været igennem en fornyelsesproces, og mange nye kunstnere er kommet til. Derudover har vi inviteret fem gæsteudstillere, den overraskende Papfar, rumkunstner Anders Bonnesen, det unge talent Heine Klausen, kunstnerduoen Randi og Katrine og farvestringente Michael Mørch.
GRØNNINGEN er en organisk struktur, som aldrig er mere end summen af udstillende kunstnere. Den tjener intet andet formål end at udstille kunst. Og i snart hundrede år har den fungeret på den måde, at kunstnere vælger kunstnere til at udstille, enten som gæster eller medlemmer. Da kunstnere heldigvis har en vis levetid, betyder det, at en mangfoldighed af udtryksformer og generationer naturligt gror ud af strukturen. På den måde slynger GRØNNINGEN sig op gennem årtiernes formelle kunstneriske tiltag og bidrager derved til at skabe en tidslig horisont og kontinuitet i det felt, vi med højest mulig kvalitet ønsker at holde åbent, nemlig kunsten.
Pluralisme og mangfoldighed opstår af sig selv, hvis man er mange nok. Det er altid GRØNNINGENS udfordring, at de udstillede værker, på tværs af de forskellige udtryksformer, oppebærer tilstrækkelig kvalitet til, at mangfoldigheden kan løfte sig fra at være tilfældig til at være interessant.
Udstillingen holder åbent mandag til søndag i hele udstillingsperioden mellem kl. 10-17 og lukker den 10. oktober.
GRØNNINGEN, Docken, Færgehavnsvej 35, Nordhavn, 2100 København Ø.
Se også: www.gronningen.dk