Stjal polo-shirts for tusindvis af kroner

Tirsdag blev politiet kaldt til en butik på Klosterparks Alle i Ringsted, hvor to mænd havde stjålet polo-shirts for omkring 20.000 kroner.

De to gerningsmænd, der muligvis er østeuropæiske, stak kl. 13.04 af fra stedet inden politiet nåede frem.

Der blev iværksat en eftersøgning i området, men det lykkedes ikke at finde de to mænd. Politiet har udsendt følgende signalement:

Gerningsmand A: Mand, 20-30 år, 180-185 cm høj, spinkel af bygning, lys hud og kort brunt hår. Han var iført en blå jakke, grønne Adidas-bukser og hvide og blå Nike Airmax sko.

Gerningsmand B: Mand, 20-30 år, 170-175 cm høj, spinkel af bygning, lys hud og kort brunt hår. Han var iført en hvid Adidas træningsdragt, blå vest og en form for gul hætte.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.