En 29-årig mand fra Korsør blev mandag anholdt af politiet to gange i løbet af få timer i forbindelse med flere lovovertrædelser.
Første hændelse fandt sted omkring klokken 16.00, hvor en politipatrulje ønskede at kontrollere en bil i Korsør. Føreren valgte dog ikke at standse, men fortsatte i høj fart gennem byen i tæt trafik. Han standsede dog kort efter af sig selv på en parkeringsplads i Grevsensgade og blev anholdt klokken 16.07.
Manden blev sigtet for kørsel i påvirket tilstand, kørsel uden førerret, kørsel på cykelsti, for at krydse spærrelinjer to gange, for at køre ligeud i en svingbane og for manglende tegngivning. Han blev løsladt igen klokken 17.48.
Senere samme aften modtog politiet en anmeldelse om, at en mand havde smadret en rude i en parkeret bil i Nygade og derefter var kørt fra stedet i bilen. Politiet fandt og standsede bilen på Tårnborgvej, og føreren viste sig at være den samme 29-årige mand. Han blev herefter sigtet for tyveri af bilen og for at køre uden førerret.




