Nicki Bille fyret fra Lyngby BK
Nicki Bille. Foto: Klapi (CC BY-SA 4.0)

Lyngby Boldklub meddeler, at man dags dato har ophævet kontrakten med Nicki Bille, der dermed er fortid i klubben.

Fyringen kommer efter Nicki Bille blev anholdt af Københavns Politi i mandags.

– Vi er rigtig triste over situationen, for vi havde selvsagt håbet på et andet udfald og vi havde troet på, at vi kunne hjælpe Nicki med en ny tilværelse. Det var derfor klubben gik ind i det her, og vi har involveret et stort netværk af forskellige personer for at hjælpe Nicki. Vi gjorde det rigtige ved at give Nicki chancen, men det lykkedes desværre ikke, og det er vi kede af, siger cheftræner Mark Strudal til klubbens hjemmeside.

Cheftræneren bakkes op af sportsdirektøren:

– Vi ærgrer os helt vildt, og jeg har meget stor respekt for de folk her i huset, der lagde hovedet på blokken og sagde, at det her godt kunne lykkes. Vi har individuelt og som klub gjort alt, hvad vi kunne, og det er synd for alle her i huset og udenfor, der har brugt uanede ressourcer og masser af energi på at hjælpe Nicki. Men hvis vi skal være tro mod klubbens værdier, så var der ikke anden udvej, lyder det fra Lyngby BKs sportsdirektør, Birger Jørgensen.

Kontrakten med Nicki Bille er ophævet med øjeblikkelig virkning.

123456789

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.